I juni fick Arvid och Vincent från Frillesås FF:s P10-11 lag möjligheten att delta i två inspirationsträningar med den spanska toppklubben Real Sociedad på ÖIS-gården i Göteborg.
Arvid som målvakt och Vincent som högerback, fick under träningarna utveckla sina färdigheter och inspireras av tränare från en av Spaniens främsta akademier.
Inbjudan kom från Real Sociedads ungdomsscout, som har ett nära samarbete med ÖIS. Det visade sig att han hade sett tre seriematcher med Frillesås FF, vilket vi ser som ett fint erkännande – även mindre klubbar kan uppmärksammas när engagemanget och kvaliteten finns.
Att två av de 22 inbjudna spelarna från Storgöteborg, pojkar födda 2011, kom från Frillesås FF är något vi är väldigt stolta över.
Bra jobbat, grabbar!