Det krävdes 120 minuter för att skilja lagen åt i kvällens DM-batalj och Galtabäck drog till sist det längsta strået. Första kvarten i matchen märker vi av att det är ett bra division 3-lag på andra sidan och vi får kämpa för att hänga med och går inte riktigt till något spel. Efter det käkar vi oss in i matchen, sätter försvarsspelet över hela banan och börjar hitta vårat eget spel. I slutet av halvleken får vi även in två snabba mål genom Julin och Oliwer och går till paus i tvåmålsledning.
När andra halvlek drar igång tar bortalaget återigen kommandot och går hyfsat snabbt upp till en 3-2-ledning. Vi vägrar dock ge oss och i slutet av halvleken kommer även kvitteringen efter ett riktigt mönsteranfall som avslutas av Isac. Innan domaren blåser för nittio minuter har även Mård ett rungande långdistansskott som målvakten precis lyckas tippa utanför.
I förlängningen är det jämnt men Galtabäck tar återigen ledningen. Fille kvitterar dock påpassligt med ett skott från egen planhalva när målvakten står väl långt ut. I andra förlängningskvarten gör dock Galtabäck det avgörande målet och trots att vi kör på ända in i slutet får vi inte in några fler mål. DM är över för denna gången men vi går med huvudena otroligt högt då vi gör en kanonmatch mot riktigt bra motstånd. Otroligt imponerad och stolt över samtliga grabbar idag som visar vilken höjd vi besitter. Nu laddar vi om för seriematch borta mot Anneberg på annandagen